Uważam, że w przyszłości Blockstack/Stacks może stworzyć nowy internet jakiego jeszcze nie znamy. 


Dlaczego interesuję się Bitcoinem od kilku lat?

Jeśli czytasz mój blog to z pewnością słyszałeś o Bitcoinie. Przez wiele osób uważany jest on za cyfrowe złoto lub internetowy pieniądz. Na pewno jest w tym sporo prawdy. Wierzę w projekty fundamentalnie wartościowe oraz technologię Blockchain. Dlatego od 2012 roku interesuję się Bitcoinem.

Wyobraź sobie teraz sztabkę złota leżącą na Twoim biurku. Ona nie stworzy dla Ciebie czegoś dodatkowego np. po roku nie pojawi się obok niej kilka srebrnych monet. Podobnie jak Bitcoin, który do tej pory sam w sobie nie generował dodatkowych wartości poza tym, że jego cena się zmieniała.

Co gdyby tak zaprzęgnąć Bitcoina oraz jego posiadaczy do pracy? Można by dzięki masowej adaptacji i efektowi skali wytworzyć dodatkową wartość niczym te srebrne monety co pojawią się obok sztabki złota. Otóż jest już taki projekt, który na bazie ekosystemu Bitcoina dodaje mu dodatkowej użyteczności. Tym projektem jest Blockstack.


Co to jest Blockstack?

Jak wspomniałem powyżej Blockstack to platforma, której zadaniem jest zwiększenie użyteczności Bitcoina i danie dodatkowej wartości jemu oraz jego użytkownikom. Tak aby każdy z nas mógł czerpać z tego korzyści.

Blockstack jest niczym kolejna warstwa zbudowana na fundamencie Bitcoina. Projekt ten bazuje na zaufaniu oraz bezpieczeństwie jakie daje technologia Blockchain oraz sam Bitcoin.

W Blockstack są już różne aplikacje, narzędzia i rozwiązania podobne do tych, które używamy na co dzień. Jest ich kilkaset. Dzięki temu Bitcoin zyska użyteczność oraz szerszą adaptację jakiej mu teraz brakuje.

aplikacje


Powstaje więc zdecentralizowany internet, który jest w rękach użytkowników z zachowaniem ich prywatności.

Wszystko to brzmi bardzo górnolotnie prawda? Zapytasz z pewnością jak to działa? Jest to możliwe dzięki Stacks i mechanizmowi PoX (Proof of Transfer).

 

Czym jest Stacks i PoX?  

Nakreśliłem powyżej założenia teoretyczne projektu Blockstack. W tym akapicie wyjaśnię jak to działa w praktyce. Czyli jak Blockstack przenika się z Bitcoinem.

Otóż istnieje blockchain Stacks 2.0 zabezpieczony mechanizmem PoX (Proof of Transfer), którego zadaniem jest w prosty sposób połączyć istniejący już ekosystem Bitcoina z naszą rzeczywistością i aplikacjami na Blockstack.  

(PoX = spend BTC, receive STX)

Jak widać na wzorze na PoX składają się dobrze nam znany Bitcoin oraz tokeny STX reprezentujące blockchain Stacks.

Posiadacze tokenów STX (Stackers) w zamian za ich stackowanie otrzymają w nagrodę Bitcoiny. Natomiast osoby chcące zdeponowanymi Bitcoinami zabezpieczać sieć mają szansę otrzymać w konkursie VRF 500 STX tokenów.

W ten sposób zarówno BTC jak i STX są transferowane od jednych użytkowników do drugich. Jest to działanie dwu kierunkowe, które przypomina strategię Win-Win, w której zyskują obie strony.

  

Podsumowanie

Uważam, że w przyszłości Blockstack może stworzyć nowy internet jakiego jeszcze nie znamy. A na pewno sam projekt jest jednym z najbardziej ciekawych na najbliższe lata.

new internet

Zachęcam Cię do przetestowania projektu Blockstack. Na dobry początek możesz np. utworzyć za darmo swoje unikalne ID w projekcie Blockstack dzięki Blockstack Connect na tej stronie: https://app.co

 

Dzięki temu będziesz mógł korzystać ze zdecentralizowanych aplikacji. Ja testowałem ostatnio aplikację typu Blog. Moje wpisy możesz sprawdzić tutaj.

 

Moje ID na Blockstack to: jkopenart.id.blockstack

 

Jeśli jesteś zainteresowany stackowaniem i otrzymywaniem za to nagród w postaci Bitcoina możesz pobrać portfel Stacks Wallet. Portfel pobierzesz z tej strony https://wallet.blockstack.org/

 

Gdy stwierdzisz, że identyfikujesz się z projektem Blackstock oraz ideą za nim stojącą to możesz pomóc edukować innych przystępując np. do społeczności Freehold

 

Polecam też zasięgnąć więcej informacji z następujących źródeł:

https://www.blockstack.org/

Kanał YouTube: Dzienna Dawka Dyskonfortu

https://www.joinfreehold.com/

 

 

 

  Ważne!
W tym artykule nie zachęcam nikogo do inwestowania i niczego nie rekomenduję. Dziele się jedynie swoimi doświadczeniami i moją opinią.
 

 

     Odbierz tokeny JKCOIN


Hasło do odbioru JKCOIN to: dai
Jeśli giveaway z tokenami się wyczerpał
zapisz się do newslettera aby być na bieżąco.