W tym artykule opiszę krok po kroku jak prawidłowo wypłacić zyski z kryptowalut na przykładzie karty Coinbase i bankomatu ING. 

Posiadając kryptowaluty, w zależności od strategii jaką mamy, czasem przyjdzie nam zrealizować zyski. Uważam, że jeśli to możliwe, to im dłużej się da, nie powinno się wychodzić z kryptowalut do FIAT (walut fiducjarnych), ponieważ wtedy następuje zdarzenie/obowiązek podatkowy. Jeśli już to lepiej przechowywać aktywa w postaci stablecoinów jak np. DAI.

Czasem jednak istnieje potrzeba wypłaty zysków w postaci gotówki w PLN w bankomacie.

Może się wydawać, że nie ma dziś nic prostszego jak taka wypłata z bankomatu. Jednak z mojego doświadczenia wynika, iż nie jest to takie oczywiste. Szczególnie trzeba uważać na usługę w bankomacie DCC czyli Dynamiczne Przeliczenie Walut, na której możemy stracić co najmniej kilka procent wypłacanej kwoty!

 

Wypłata z bankomatu:
Testowałem różne rozwiązania i aktualnie używam karty Coinbase w Euro - prowizja 2,49%. Jeśli nie masz jeszcze konta na Coinbase to sprawdź więcej informacji tutaj


Krok 1
- Będąc przy bankomacie uruchamiamy aplikację karty Coinbase i wybieramy źródło z jakiego chcemy wypłacić.
Jest to oczywiście nasz portfel Coinbase i jedna z aktualnie dostępnych 10 kryptowalut do wyboru w tym stablecoin DAI. Szczegóły karty, prowizje, limity itd. można znaleźć tutaj. W moim przypadku wybrałem DAI. Na podglądzie w telefonie jest pokazane ile warte w Euro są moje DAI. Jest tak ze wszystkimi kryptowalutami gdyż walutą rozliczeniową jest Euro. 
 


Krok 2
- Po włożeniu karty do bankomatu powinniśmy mieć otwartą aplikację karty Coinbase w telefonie.
Warto też odświeżyć saldo ustawionej kryptowaluty jakie wybraliśmy w kroku nr 1. 
 


Krok 3 - Na początku klikamy w standardowe komunikaty - wprowadzamy PIN, wybieramy opcję wypłata itd.

Dobrą radą jest to, aby na początku dla celów testowych wybrać małą kwotę wypłaty dla sprawdzenia i rozpoznania jak to jest w bankomacie konkretnego banku, czy kurs jest dobrze przeliczony. 
Ja używałem ING i wybrałem na start kwotę 50zł - minimalna kwota wypłaty przy karcie Coinbase to 10 Euro.
Należy też pamiętać, że różne karty mają inną liczbę darmowych wypłat w miesiącu. 
 


Krok 4 - Bankomat rozpoznaje, że nasza karta jest w walucie obcej: Euro. Proponuje nam usługę DCC - Dynamiczne Przeliczenie Waluty.
W bankomacie ING do wyboru było rozliczenie w Euro po kursie zaproponowanym i gwarantowanym przez bank (często bardzo niekorzystnym) lub rozliczenie w PLN po nieznanym kursie. Ja wybrałem rozliczenie w PLN po nieznanym kursie odrzucając w ten sposób usługę DCC zaproponowaną przez bankomat z ich niekorzystnym kursem. Tobie polecam tak samo jeśli, nie chcesz stracić co najmniej kilku procent z wypłacanej kwoty. 
 


Krok 5 - Fizyczne odebranie gotówki i podgląd kwoty wypłaty w aplikacji.
Kiedy odbierzesz swoje pieniądze warto sprawdzić w aplikacji czy pobrana kwota np. w DAI zgadza się szacunkowo z kursem walutowym jaki jest na rynku. Oczywiście istnieje też prowizja Coinbase karty ok 2,49 % o nazwie Crypto Liquidation Fee. Jest ona pobierana aby pokryć koszty wymiany kryptowalut do Euro. Dla mnie taka prowizja jest akceptowalna. Szczegóły karty, prowizje, limity itd. można znaleźć tutaj.
 

Dla mnie zaletą wypłaty zysków z kryptowalut przy pomocy karty Coinbase w bankomacie jest:

- automatyczne przeliczanie kryptowalut na Euro podczas wypłaty,
- połączenie aplikacji karty Coinbase z kontem regulowanej giełdy Coinbase,
- prostota przy rozliczaniu z Urzędem Skarbowym - wystarczy podać kwotę okrągłej sumy wypłaty z bankomatu zamiast dziesiątki transakcji w sklepach. 
 


Dlaczego należy uważać na DCC nie tylko w bankomatach?
 
Polecam przeczytać poniższe artykuły:
 
 

  Ważne!
W tym artykule nie zachęcam nikogo do inwestowania i niczego nie rekomenduję. Dziele się jedynie swoimi doświadczeniami i moją opinią.
 

 

 

Back to top